Jak pracować zdalnie? Nie daj się home office

Praca zdalna stała się ostatnio niezwykle popularna.

Na zachodzie już od wielu lat testuje się to rozwiązanie, pracując w ramach jednego projektu z osobami z różnych zakątków świata. W naszym kraju do jego upowszechnienia przyczyniła się przede wszystkim pandemia. Home office oprócz bezpieczeństwa w czasie zagrożenia epidemicznego niesie jeszcze szereg innych korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Oszczędność czasu i większa wydajność pracy to jedna strona medalu. Niestety tryb pracy zdalnej niesie jednak za sobą też pewne ryzyko.

Szanse i zagrożenia pracy w domu

Jak wspomnieliśmy, praca w trybie home office to spora oszczędność czasu, a przy tym oszczędność kosztów zarówno dla pracownika, jak i właściciela firmy. Pracownik oszczędza przede wszystkim czas i koszty dojazdu do pracy. Pracodawca może zaoszczędzić na wynajmie pomieszczeń biurowych i mediach.

Według ustaleń psychologów, home office, przynajmniej w pierwszym okresie jest bardziej wydajnym trybem pracy. Wygoda, swoboda, poczucie odpowiedzialności i nowość systemu sprawiają, że nasze zaangażowanie rośnie. Jest w tym pewien haczyk. Praca z domu jest trybem bardziej podatnym na wypalenie i inne problemy psychologiczne. W praktyce oznacza to, że początkowy skok motywacji może szybko zamienić się w dołek. Szczególnie, gdy nie nauczymy się odpowiedniej higieny pracy.

Jak pracować zdalnie? Nie daj się home office

Walka ze smokiem

Na początek podstawy, których bezwzględnie trzeba przestrzegać. Wyznacz sobie miejsce do pracy w domu i poinformuj domowników o nowych zasadach. Pomoże to wyraźnie oddzielić strefę wypoczynku od tej związanej z pracą oraz będzie wsparciem w gospodarowaniu czasem.

A wsparcie się przyda, ponieważ praca wniesiona do domu ma zwyczaj rozrastać się i kraść nam nie tylko miejsce, ale i kolejne godziny przeznaczone zwykle na odpoczynek. Właśnie tego typu brak granic sprawia, że szybko doświadczamy przykrych objawów wypalenia. Aby tego uniknąć, przestrzegajmy godzin pracy i spędzajmy je wydajnie. Odkładając konkretne zadania na później, ryzykujemy, że praca zacznie nas przytłaczać. Dodatkowe informacje: https://www.centrumdobrejterapii.pl/oferta/leczenie-nerwic-i-lekow/.