Filtr przepływowy – doskonały sposób na smaczną wodę do picia prosto z kranu

Czysta i smaczna woda powinna być podstawą funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Czy na pewno musimy przynosić ją do domu w plastikowych butelkach, przepłacając i produkując coraz większą ilość plastiku? Sytuacja ta spowodowana jest brakiem zaufania do wody z kranu, która w różnych częściach kraju ma inną jakość. Warto jednak wiedzieć, że mamy duży wpływ na to, jaką wodę nalewamy codziennie do szklanek. Filtry przepływowe to proste w montażu, wydajne i skuteczne urządzenia, które zupełnie zmieniają jakość wody z domowych ujęć. 

 

W jaki sposób działają filtry przepływowe?

Filtr przepływowy to nieduże urządzenie, najczęściej ukryte w systemie szafek kuchennych. Jest ono zamontowane w pobliżu kranu, stanowiącego kuchenne (lub łazienkowe) ujęcie wody. Zadaniem filtra jest oczyszczanie i zmiękczanie wody wodociągowej, zanim pojawi się ona w domowym kranie. 

 

Za poprawę jakości wody odpowiada wkład filtrujący, który ma prostą formę, lecz może mieć bardzo złożoną strukturę. W jednym układzie filtrującym można zamknąć kilka warstw, odpowiadających za poszczególne aspekty jakości wody:

filtr polipropylenowy usuwa zanieczyszczenia mechaniczne – piasek, żwir i rdzę;

filtr żywiczny zmiękcza wodę, redukując zawartość soli wapnia i magnezu;

warstwa węglowa poprawia smak i zapach wody oraz jej zabarwienie.

 

System filtrujący można również wyposażyć w filtr azotanowy, który oczyszcza wodę ze szkodliwych substancji, spływających z okolicznych pól i nieszczelnych szamb. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie dla domów jednorodzinnych. 

 

Montaż, wymiana i koszty

Filtry przepływowe zostały zaprojektowane tak, aby stanowić dyskretną alternatywę dla dzbanków filtrujących, które stawiamy na kuchennych blatach. Wielkość wkładu filtrującego nie przekracza 30 cm, dzięki czemu łatwo zamontować go w szafce pod zlewem. W skład zestawu wchodzi również niewielka głowica oraz wskaźnik LED, który będzie sygnalizował potrzebę zmiany filtra. Poziom filtracji wody można regulować w zależności od stopnia twardości wody, który mierzy się na samym początku.

 

Koszt podstawowego zestawu nie przekracza 500zł. Wkłady filtrujące podlegają wymianie – potrzebę tę zasygnalizuje wskaźnik. W zależności od rodzaju filtra i twardości wody może to być okres od 6 do 12 miesięcy. Koszt jednego wkładu zamyka się w kwocie 150zł. 

 

Korzyści dla zdrowia i gospodarstwa domowego

Największą korzyścią dla domowników korzystających z filtra przepływowego jest czysta, smaczna i idealna do picia woda prosto z kranu. Jeden wkład filtrujący potrafi zastąpić 20000 półlitrowych butelek wody mineralnej ze sklepu. Wodę tak wysokiej jakości można podawać do picia dzieciom, używać do gotowania, mycia oraz podlewania roślin. Miękka woda sprawia, że urządzenia kuchenne są mniej narażone na uszkodzenia spowodowane osadzającym się kamieniem. Filtrowana woda z kranu przekłada się również na mniejszą ilość agresywnych środków chemicznych, których należy użyć do usuwania kamiennych osadów. 

 

Filtr przepływowy to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie zarówno dla niewielkiego mieszkania, jak i domu wolnostojącego. Korzystanie z tego urządzenia pozwoli szybko zapomnieć o kosztach i ciężarze butelek wody mineralnej ze sklepu.