Niewielki koszt i ogromna zmiana, czyli dobieramy dekoracje do salonu

Dodatki do salonu takie jak poduszki, pufy, bibeloty czy kwiaty potrafią odmienić wnętrze nie do poznania lub subtelnie je dopełnić.

Mogą sprawić, że wnętrze stanie się perfekcyjne. Wybranie odpowiednich dodatków wydaje się banalne, jednak w praktyce może okazać się dość trudnym zadaniem. Sprawę utrudnia fakt, że obecnie sklepy wnętrzarskie proponują nam naprawdę ogromny wybór dodatków w najróżniejszym stylu. Jak wybrać te idealne?

Niewielki koszt i ogromna zmiana, czyli dobieramy dekoracje do salonu

Idź za głosem serca

W domu powinniśmy się przede wszystkim dobrze czuć. Dlatego tak ważne jest, by został on urządzony zgodnie z naszym gustem. Wybierając dodatki do salonu, przejrzyjmy oferty wiodących sklepów, pamiętając o kilku podstawowych zasadach.

Najważniejszą z nich jest spójność. Eklektyczny salon z pewnością ma swój wyrafinowany urok, lecz aby uwypuklić ten nietuzinkowy styl, potrzeba sporej wprawy. Wybierzmy więc jedną ulubioną stylistykę i podążajmy za jej kluczem. Jeśli lubimy nowości, ciekawą inspiracją może okazać się na przykład sklep z dekoracjami skandynawskimi. Minimalizm i stonowana kolorystyka tego stylu z pewnością podbiją serca fanów nowoczesnych wnętrz.

Nie oznacza to oczywiście, że aby uzyskać świetny efekt, należy twardo stosować się do zasady im mniej, tym lepiej. Bardziej klasyczne, przytulne wnętrza pełne drobiazgów wciąż podbijają serca wielu dekoratorów. Jeśli jednak do tego stylu nam najbliżej, tym bardziej powinniśmy pamiętać o spójności i harmonii wnętrza. Jak ją zachować?

Przede wszystkim wybierajmy dodatki w podobnym stylu, unikając wielu jaskrawych kolorów, nawet gdy ściany pokoju zostały utrzymane w stonowanej kolorystyce. Dobrze sprawdza się też ustalenie barwy przewodniej wnętrza. Łatwiej w ten sposób zadbać o harmonię między ścianami podłogą i dodatkami. Różne odcienie jednej barwy budują też charakter wnętrza, nie tworząc w nim chaosu. Warto bowiem pamiętać, że wielobarwne wnętrze ma swój urok i niezaprzeczalny charakter, jednak nieuporządkowane na dłuższą metę może męczyć wrażeniem bałaganu i przytłaczać.