Jakie płytki do łazienki wybrać?

Płytki do łazienki zapewniają wyjątkowy wygląd, wprowadzają charakter i tworzą ogólny styl pomieszczenia.

Płytki gresowe są trwałe, wytrzymałe i wodoodporne, powinny być również łatwe do czyszczenia i konserwacji. Na wygląd i atmosferę pomieszczenia duży wpływ mają płytki ścienne i podłogowe. Wygląd pomieszczenia może zmienić się w zależności od formatu płytek, wzoru ułożenia, wykończenia powierzchni i koloru płytek. Na wygląd ścian i podłogi ma również wpływ szerokość i kolor fug.

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Czym powinny się charakteryzować płytki stosowane w łazienkach?

Płytki antypoślizgowe zapewniają bezpieczne wsparcie dla stóp również na mokrej powierzchni. Płytki antypoślizgowe są szczególnie polecane do kabin prysznicowych na poziomie podłogi. Producenci płytek podają informację o stopniu antypoślizgowości na opakowaniu, jest to klasa R. Im wyższa wartość, tym płytka ma większą przyczepność, nadaje się na podłogi w przedpokojach, łazienkach czy kuchniach.

Producenci płytek określają także klasę ścieralności PEI, według normy PN-EN ISO 10545-7. Klasy ścieralności podzielone są na pięć kategorii, gdzie 1 oznacza najniższą, natomiast 5 najwyższą odporność na ścieranie. Producenci płytek polecają płytki podłogowe o grupie ścieralności 3 i wyższej do pomieszczeń mieszkalnych, takich jak sypialnie czy salony. W bardziej uczęszczanych pomieszczeniach, takich jak kuchnie, wejścia, tarasy, zaleca się wybór płytki o klasie ścieralności 4 lub 5.

Ofertę producenta płytek Fabresa można zobaczyć na stronie http://plytkionline.blogm.pl, są to płytki białe w formacie 10×20 cm, idealne na ściany w łazience czy kuchni. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe. W zależności od wielkości powierzchni można montować płytki o długości krawędzi jednego metra i więcej. Niewielki udział fug i gładkie wrażenie sprawiają, że łazienka wydaje się przestronna i luksusowa. Duże płytki również wyglądają bardzo elegancko w prysznicach na poziomie podłogi, ale tutaj należy wziąć pod uwagę antypoślizgowość. Można to osiągnąć znacznie łatwiej na przykład w przypadku płytek mozaikowych, małoformatowych z wieloma spoinami.