Łożyska w obudowach zamkniętych

Łożyska umożliwiają przenoszenie ruchu obrotowego, zmniejszają tarcie pomiędzy dwoma podzespołami, przykładowo silnika.

Dzięki temu działa wiele maszyn oraz urządzeń, pojazdy. Najczęściej stosowane są łożyska kulkowe, możemy spotkać także łożyska wykorzystujące wałki. W niektórych urządzeniach stosuje się łożyska w obudowach (https://www.futurefarm24.pl/86-lozyska-i-obudowy-lozysk), które chronią elementy przed dostawaniem się zanieczyszczeń, co prowadziłoby do uszkodzenia.

Łożyska w obudowach zamkniętych

Typy i zastosowanie łożysk

Łożysko wymaga zastosowania odpowiedniego smaru, w tym przypadku możemy zmniejszyć opory toczenia, w przypadku nieprawidłowego smarowania mogłoby łatwo dojść do uszkodzenia, powstałyby opiłki, w wyniku czego łożysko mogłoby zostać zatarte. Łożyska stosowane są w przemyśle, jeżeli łożysko ma być narażone na duże naprężenia, wówczas najczęściej wykorzystywane są łożyska wałeczkowe, które przenoszą ciężar większą powierzchnią.

Łożyska możemy spotkać w motoryzacji, są to najczęściej łożyska kulkowe, które stosowane są w silnikach, układzie kierowniczym, układzie napędowym. Łożyska w domu występują w sprzęcie AGD, przykładowo będzie to pralka, wiertarka. Łożyska wykorzystuje przemysł, różnego rodzaju maszyny, produkcja, stosowane są różne typy łożysk w zależności od przeznaczenia. Spotykane są łożyska stożkowe, które mogą przenosić duże obciążenia wzdłużne oraz promieniowe, spotykamy je przykładowo w piaście samochodu. Łożyska tego typu zaprojektowane są, aby spełniać wymogi dużych obciążeń, są one bardzo wszechstronne. Łożyska stożkowe posiadają pierścienie zewnętrzne oraz wewnętrzne, pomiędzy którymi znajdują się metalowe rolki. Często w przemyśle stosowane są łożyska ze stali nierdzewnej, dzięki czemu można wykorzystywać je w warunkach niesprzyjających.

Dostępne są łożyska dwurzędowe, które mogą pracować w maszynach specjalistycznych, stosuje się często łożyska w obudowach, które zabezpieczają smary, jak również kulki czy też wałki. W zależności od potrzeb można wybrać łożyska o zwiększonej odporności, w przypadku maszyn pracujących w wysokich temperaturach, gdzie łożysko dodatkowo jest mocno obciążone.