Zaprawy materiału siewnego zapobiegające rozwojowi grzybów

Materiał siewny stosowany w rolnictwie powinien być odpowiednio wyselekcjonowany, dodatkowo warto zwrócić uwagę na warunki przechowywania, temperaturę oraz wilgotność, pozwoli to uzyskać najwyższe plony.

Obecnie stosuje się także materiał służący do zaprawiania, jest to sposób ochrony nasion przed chorobami grzybiczymi. Można stosować zaprawy w przypadku nasion zbóż, rzepaku czy też roślin strączkowych.

Zaprawy materiału siewnego zapobiegające rozwojowi grzybów

W jakich uprawach stosuje się Madron 50 FS?

Grzyby mogą być przenoszone z gleby, z innych roślin, mogą one zimować w glebie, uaktywniać się wiosną dlatego ważne jest zabezpieczenie nasion, dzięki czemu zyskają one odporność. Stosowanie preparatów grzybobójczych jest bardzo skuteczne, jak również jest to stosunkowo niski wydatek w porównaniu z efektami. W przypadku roślin strączkowych dużym zagrożeniem jest zgorzel siewek, są to choroby, które infekują nasiona, uszkadzając wzrost, mogą prowadzić także do zahamowania kiełkowania. Znajdują się one w glebie, jak również w resztkach pożniwnych. Dlatego oprócz zaprawienia materiału nasiennego, warto zastosować także prewencyjnie fungicydy doglebowe. Okres oprysku należy dobierać zgodnie z pogodą, temperaturą, grzyby mogą uaktywniać się w zależności od odmiany przy dodatniej temperaturze, rozwojowi grzybów sprzyja także wilgoć, dlatego warto zwrócić uwagę na występowanie opadów.

Bardzo skuteczną zaprawą nasienną jest Madron 50 FS, często stosowany jest w przypadku upraw małoobszarowych. Warto zastosować go w przypadku upraw grochu, fasoli, bobu czy soczewicy. Producent podaje wartości dawkowania zaprawy Madron, jest to zaprawa, którą rozpuszczamy w wodzie, następnie nanosimy na materiał siewny, warto zwrócić przy tym uwagę, aby równomiernie rozprowadzać środki zapobiegające chorobom. Będzie on skuteczny w przypadku takich chorób, jak szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, alternarioza, w przypadku nasion strączkowych są to często występujące choroby, które przyczyniają się do znacznego zmniejszenia plonów.

Więcej informacji na temat stosowania skutecznych zapraw materiału siewnego znajdziemy na stronie internetowej https://miedzymiedzami.com/artykul/zaprawa-madron-50-fs-teraz-takze-do-nasion-roslin-straczkowych. Możemy przeczytać jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie tego rodzaju preparatów, w jaki sposób chronią one nasiona. Dzięki temu możemy skutecznie chronić uprawy przed grzybami chorobotwórczymi.