Czym się różnią ciągniki siodłowe low deck od innych

Wiele osób, które szukają używanych ciężarówek na sprzedaż, nie bardzo wie, jak ma zacząć wyszukiwanie, w jaki sposób wybrać odpowiedni ciągnik siodłowy, który spełni nasze oczekiwania.

Przy tak dużej liczbie używanych i poleasingowych samochodów ciężarowych na rynku, znalezienie świetnej jakości używanego samochodu na sprzedaż w dobrej cenie może być nieco problematyczne. Dobrym rozwiązaniem może być rozpoczęcie poszukiwania odpowiedniego pojazdu użytkowego od przejrzenia giełdy online, a cały proces będzie o wiele łatwiejszy niż myślisz.

Czym się różnią ciągniki siodłowe low deck od innych

Jak wybrać odpowiedni ciągnik siodłowy low deck

W sprzedaży znajdziemy dwa typy ciągników siodłowych, high deck i low deck. Różnica jest bardzo łatwa do wytłumaczenia, oznacza po prostu wysokość od ziemi do pokładu ładunkowego, a wysokość określa rozmiar opon, których można użyć. Ciągnik z wysokim pokładem może używać dużych opon, dzięki czemu wibracje i wstrząsy są zredukowane, a pojazd jest stabilny i wytrzymały na wyboistych drogach. Inaczej mówiąc, jest to bardziej komfortowe kierowcy i bezpieczniejsze dla załadunku. Mniejsza liczba obrotów oznacza mniejsze obciążenie opony, wystarczy jedna zapasowa, obroty są efektywne, a ogólne koszty eksploatacji ciężarówki są zmniejszone.

Ciągnik siodłowy typu low deck ułatwia załadunek i rozładunek, zmniejszając obciążenie kierowcy, a dzięki niskiemu prześwitowi od ziemi przestrzeń ładunkowa może być większa. Podobnie jak w przypadku ciągników siodłowych z wysoką platformą, często występuje różnica wysokości między ciężarówką a platformami ładunkowymi. Można zatem w takich ciągnikach siodłowych zastosować wyższą kabinę, bardziej komfortową dla kierowcy, a także zamocować naczepę Mega o większych rozmiarach, co pozwoli przewozić więcej ładunku za jednym razem.

Z pewnością bardziej popularnymi modelami samochodów ciężarowych typu low deck są Scania R450, Volvo FH, czy DAF XF 105, znajdziemy je oczywiście w ofercie samochodów używanych na auto giełdzie. Z pewnością kilkuletni używany ciągnik siodłowy low deck kosztuje mniej niż nowy, a jeśli jest zadbany i w dobrym stanie oraz o rozsądnym przebiegu, może nam posłużyć jeszcze przez długi czas.