Lampy z czujnikiem – gdzie warto je zastosować

Prawidłowy montaż oświetlenia jest bardzo ważny. Zapewnia komfortowe korzystanie z pomieszczeń, ale nie tylko. Źródła światła umieszczone na zewnątrz często oświetlają nam drogę do garażu, czy wejścia do domu. Pozwala czuć się bezpiecznie. Nie zawsze mamy jednak możliwość montażu włączników jak w przypadku oświetlania wjazdu do garażu. Z kolei światło włączone bez przerwy, generuje duże rachunki za energię.

Źródła światła — tereny zewnętrzne

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedynym rozwiązaniem, aby zapewnić efektywne oświetlenie zewnętrzne, było stałe włączenie żarówek. Rozwiązanie to generowało duże koszty zwłaszcza przy starego typu żarówkach, które obecnie są wycofane z użytku. Receptą na ten problem okazały się czujniki ruchu. Zestawienie ich z oświetleniem sprawiło, że tereny zewnętrzne nie muszą być już oświetlane w sposób ciągły. Generuje to spore oszczędności i jednocześnie wygodę użytkowania. Jest to również rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo — w przypadku pojawienia się na posesji potencjalnego złodzieja, światło natychmiast jest uruchamiane.

Oświetlenie wewnętrzne

W przypadku, gdy montowane jest oświetlenie zewnętrzne, czujniki ruchu to popularne od lat rozwiązanie. Już od ponad 20 lat powszechnie stosuje się halogeny, które dają wyjątkowo mocne światło i są uruchamiane przy pomocy czujników ruchu. Jednak dopiero od niedawna rozwiązanie to stosowane jest powszechnie również wewnątrz. Obecne technologie sprawiają, że nie jest konieczny montaż nowych opraw oświetleniowych. Wystarczy żarówka z czujnikiem ruchu, którą wkręcimy do już istniejącej instalacji i włącznik okazuje się zbędny.

Rozwiązania z czujnikiem ruchu wewnątrz budynków, znajdują swoje zastosowanie głównie tam, gdzie przemieszcza się dużo ludzi. Klatki schodowe, przedsionki do budynków, czy korytarze w budynkach zakładów produkcyjnych to miejsca, gdzie żarówki z czujnikiem ruchu są często stosowane.

Zastosowanie oświetlenia, które uruchamiane jest za pomocą detektorów ruchu, to korzystne rozwiązanie. Pozwala oszczędzić koszty energii elektrycznej, ale również koszty na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Nie wymagają włączników, a co za tym idzie, zużycie przewodów elektrycznych jest również mniejsze. To wygoda również dla osób korzystających ze światła, ponieważ nie trzeba pamiętać o jego wyłączeniu.