Czy samochód wynajęty w jednym mieście można pozostawić w drugim?

Wynajem samochodów z działających w Polsce wypożyczalni cieszy się dużą popularnością. Kierowcy chętnie korzystają z ofert firm wynajmujących, ponieważ jest to dla nich doskonały sposób na organizację rodzinnych wakacji czy podróży służbowej. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, że najemca nie może zwrócić auta w mieście, w którym je wynajął. Czy w takim przypadku może pozostawić je w innym? O tym w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Na czym polega usługa zwrotu pojazdu w innym mieście?

Zwrot pojazdu w innym mieście to usługa oferowana przez wybrane wypożyczalnie. Jeśli dana firma ma wiele oddziałów na terenie całej Polski, to może zezwalać klientom na oddanie wypożyczonego auta w innym mieście, aniżeli zostało ono wynajęte. Usługa ta dostępna jest wyłącznie w ogólnopolskich wypożyczalniach samochodów, takich jak Abacus Car Rental. To idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy potrzebują szybko dostać się np. z Warszawy do Krakowa, ale nie planują rychłego powrotu do stolicy. Lokalne firmy, zajmujące się wynajmem pojazdów wyłącznie w jednym mieście, nie umożliwiają klientom tego typu opcji. Jest to zwyczajnie niemożliwe ze względów logistycznych.

Co musisz zrobić, chcąc skorzystać z usługi zwrotu samochodu w innym mieście?

Usługa zwrotu samochodu w innym mieście to dodatkowa opcja dla kierowców zainteresowanych podróżą w jedną stronę. Skorzystać z niej może każdy klient ogólnopolskiej firmy mającej oddziały na terenie kraju. Jeśli jesteś zdecydowany na to rozwiązane, powinieneś poinformować o tym wypożyczalnię w momencie rezerwacji pojazdu. Niektóre firmy udostępniają pole pod nazwą „zwrot w innym mieście” w formularzu rezerwacyjnym, inne należy poinformować osobiście. Najlepiej jest zrobić to telefonicznie lub poprzez wiadomość e-mail.

Czy usługa zwrotu pojazdu w innym mieście jest dodatkowo płatna?

Decydując się na krótkoterminowy wynajem samochodów, najemca musi liczyć się z kosztami. Mowa tu m.in. o opłacie za czas wynajmu oraz zużyte paliwo. Końcowa cena zależna jest od klasy i modelu auta, ilości dni oraz ewentualnych opcji dodatkowych. Jedną z nich jest zwrot pojazdu w innym mieście. Wysokość opłaty zależna jest od warunków najmu opracowanych przez konkretną firmę wynajmującą. Zazwyczaj wynosi ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jest to wystarczająca kwota do zorganizowania zwrotu pojazdu do pierwotnej lokalizacji.

Istnieją wypożyczalnie, które znoszą koszt zwrotu auta w innym mieście w przypadku dłuższego wynajmu. Jeśli czas wynajmu wynosi więcej niż np. 3 doby, firma może zrezygnować z dodatkowej opłaty. Każda wypożyczalnia ma swoje zasady, co do wysokości dodatkowych kosztów. Przed zarezerwowaniem konkretnego pojazdu warto więc zapoznać się z regulaminem danej firmy wynajmującej.