W jakich pojemnościach występują zbiorniki na AdBlue?

Zwykłe zbiorniki dla samochodów występują w pojemnościach od 50 do nawet 450 litrów. Masowe zbiorniki magazynowe AdBlue zazwyczaj mają pojemność 1000 litrów lub większą i są tak zabudowane, aby zapewnić zgodność ze wszystkimi obowiązującymi wymogami ochrony środowiska naturalnego. Co wybrać? Przeczytaj nasze wskazówki, a z pewnością decyzja o zakupie będzie łatwiejsza.

Ważna informacja!

Zbiorniki przeznaczone do przechowywania i dozowania płynu AdBlue zazwyczaj są zasilane z sieci. Łączą wygodę dozowania na dworze z płynnością dostaw, którą może zapewnić tylko przechowywanie płynu na miejscu. Przy obliczaniu wymaganej pojemności magazynowej należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

  • W przypadku przechowywania AdBlue w naziemnym zbiorniku (umieszczonym na zewnątrz), szacuje się, że maksymalny „okres trwałości” płynu waha się w granicach 6 miesięcy. Dlatego przy doborze rozmiaru zbiornika nigdy nie należy planować zapasów na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

  • Minimalne ilości dostaw różnią się w zależności od dystrybutora. Jeszcze nie tak dawno niektórzy dystrybutorzy AdBlue nie dostarczali jednorazowo mniej niż 3000 litrów. Obecnie minimalne wielkości zamówień większości dystrybutorów są znacznie niższe, ale zawsze warto dopytać. Na szczęście najwięksi światowi producenci jak Kingspan czy Emiliana Sorbatoi oferują ogromny wybór produktów w wielu pojemnościach.

  • Oprócz możliwości uzupełniania płynu w pojazdach, pojemnik również będzie musiał być okresowo uzupełniany. Ważne jest zatem, aby zapewnić do niego odpowiedni dostęp, aby personel dostawczy mógł bezpiecznie uzupełnić zbiornik, zanim zabraknie AdBlue. Ponownie zalecamy skonsultować się z dostawcą AdBlue przed określeniem i zainstalowaniem jakiegokolwiek zbiornika.

Inne typy zbiorników AdBlue

Oprócz zbiorników magazynujących i dozujących mobilnie lub luzem na ziemi dostępne są inne typy pojemników. Ich zalety przedstawił nam dystrybutor zbiorników, doradca ze sklepu internetowego MiM Zbiorniki:

Zbiorniki AdBlue typu „Caddy” o mniejszej pojemności są idealne w sytuacjach awaryjnych i na małą skalę np. dla użytkowników indywidualnych. przeznaczone do napełniania z pompy na podwórzu lub z większego zbiornika AdBlue na miejscu. W pełni przenośne, o pojemności poniżej 100 litrów, są wyposażone w ręczną pompkę i są idealne do czystego i bezpiecznego transportu oraz dozowania niewielkich ilości AdBlue na własne potrzeby.

Przenośne zbiorniki AdBlue są zaprojektowane do napełniania za pomocą pompy lub większego dozownika. Po prostu przyczepia się je do tyłu pick-upa lub podobnego pojazdu. Dzięki odpowiednim pojemnościom od 200 do 450 litrów umożliwiają one dopełnienie brakującego już w baku AdBlue wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne.